Straipsniai

Kaip išsirinkti dviratį vaikui – svarbiausi kriterijai

Pliuskis-Vaikiskas-Dviratis-Straipsnis-2

Vaikiškų dviračių pasiūla labai didelė, todėl klausimas kaip išsirinkti dviratuką vaikui kyla turbūt kiekvieniems tėvams. Pirmiausia, reikėtų atsiminti, kad dviratis renkamas vaikui, ne suaugusiam, todėl ir dėmesį reikia atkreipti į daugiau dalykų. Vaikui labai svarbu pritaikyti dviratuką pagal jo amžių, ūgį. Svarbu, kad dviratukas atitiktų visus vaiko anatomijos reikalavimus. Žinoma, su laiku atsiranda pačių įvairiausių dizainų dviračių. Vaikui tikrai nebus geriausias pasirinkimas dviratis su trumpu rėmu ar itin žema sėdyne. Vaikai turi sėdėti kuo stačiau, kad galėtų stebėti aplinką. Tai, kas tinka suaugusiam nebūtinai tiks ir vaikui. Todėl paruošėme svarbiausius kriterijus, į kuriuos būtina atsižvelgti renkant dviratį vaikui.

Tinkamas dviračio dydis

Dviratuko vaikui negalima pirkti nei per žemo, nei per didelio. Kai kurie nori išsirinkti tokį dviratį, kurio vaikui užtektų daugiau nei keliems metams. Tačiau reikėtų suprasti, kad tuomet toks dviratis neatitiks vaiko poreikių. Tad kokio dviračio reikia Jūsų vaikui?

Galite orientuotis pagal ratų skersmenį:

  • 10 – 12 colių skirti patiems mažiausiems vaikams iki 3 metų (97 cm ūgio)
  • 14 – 20 colių skirti vaikams nuo 3 iki 7 metų (iki 120 cm ūgio)
  • 24 – 26 colių skirti vaikams nuo 135 cm ūgio (paaugliams)

Be jokios abejonės, tai yra rekomendacinio pobūdžio duomenys ir svarbu atsižvelgti į kiekvieną vaiką individualiai. Renkantis dviratį svarbu ir pačio dviračio aukštis. Sėdynė vaikui turėtų būti ne aukščiau, kaip 5 centimetrai, kai vaikas stovi apsižergęs dviratį. Tuomet, kai vaikas atsistojęs jaus, kad šalia dviračio sėdynė, jausis saugiau ir labiau užtikrintas. Tokia sėdynės padėtis vaikui bus patogi ir atitiks ergonomikos reikalavimus. Per aukštai sėdynės nekelkite tol, kol vaikas neįgus važiuoti dviračiu. Labai svarbu, kad vaikas sėdėdamas ant sėdynės galėtų kojomis pilnai su pėda atsiremti į žemę. Ypatingai tai svarbu kol vaikas dar nemoka važiuoti dviračiu.

Dviračio svoris ir rėmas

Dviratis neturėtų būti labai sunkus. Jis turėtų sverti mažiau nei pusė vaiko svorio. Todėl šiuolaikiniai dviračių kūrėjai ypatingai atkreipia dėmesį į dviratukų vaikams svorio mažinimą. Kuo dviratis lengvesnis, tuo vaikui važiuoti paprasčiau. Tačiau svarbu, kad dviračio svorio kaina nebūtų prastesnės medžiagos rėmas.

Rėmas turi būti lengvas, tačiau tuo pačiu ir tvirtas. Taip pat svarbu ir rėmo konstrukcija – ji turi būti ergonomiška ir pritaikyta vaikui. Vaikui, kuris mokosi važiuoti dviračiu svarbu, kad rėmas būtų ilgas ir vairas nebūtų žemai. Nors dabar itin madingi sportinio stiliaus dviračiai su žemu vairu, žema sėdyne, vis tik nereikėtų vadovautis tik dizainu.

Ilgesnis dviračio rėmas vaikui garantuoja stabilesnį važiavimą. Taip pat svarbu ir kokiame aukštyje vairas. Vairas neturi būtų per žemai, kadangi vaikų regėjimo laukas daug siauresnis nei suaugusiųjų. Kuo stačiau vaikas sėdi ir kuo aukščiau vairas, tuo geresnis regėjimo laukas. Idealu, kad vairo aukštis reguliuotųsi. Tuomet aukštį galėsite nustatyti tiksliai pagal savo vaikų ūgį.

Klausimas – ar tinka vaikui dviratis su skersiniu? Jei skersinis nėra labai aukštas ir netrukdo vaikui lengvai užlipti ant dviračio, tuomet jis tikrai netrukdys.

Padangos ir pagalbiniai ratukai

Jei perkate dviratį mažesniam vaikui, dviračio padangos gali būti ir nepripučiamos. Ypatingai jei tai balansinis dviratukas. Tokiems dviračiams puikiai tinka dvigubi, iš kokybiškų putų pagaminti ratai. Jie minkšti, stabilūs ir leidžia vaikui patogiai riedėti. Balansinis dviratis geriausias pasirinkimas mažam vaikui, kuris dar nėra važiavęs su jokiu dviračiu. Vaikas išmoksta laikyti balansą ir tuomet labai greitai išmoksta važiuoti įprastu dviračiu.

Na, o renkantis dviratį didesniam vaikui geriausia, kai padangos yra pripučiamos. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad padangos būtų storesnės, daugiau karpuotos ir tvirtos. Kadangi vaikai smalsūs ir mėgsta važiuoti tikrai ne pačiais geriausiais keliais. Jie išbando visus takelius, žvyrkelius. Tad storesni ratai užtikrins, kad vaikas lengviau pravažiuos tokiais keliais.

Pagalbiniai (apsauginiai ratukai) – kiek ilgai jie reikalingi? Specialistai pataria tokių ratukų visiškai nenaudoti. O jei dedate tokius ratukus, tai daryti kiek įmanoma trumpesnį laiką. Kadangi vaikui po to sudėtingiau išmokti važiuoti be ratukų. Vaikas tuomet turi didesnę baimę važiuoti be jų. Taip pat vystosi netaisyklingas sėdėjimas ant dviratuko, kadangi vaikas pakrypstą į tam tikrą pusę pagal pagalbinių ratukų padėtį tuo metu. Tam, kad išvengti pagalbinių ratukų, vaikui geriausia pradėti važiuoti balansiniu dviratuku be jokių pedalų. Tokie dviratukai puikiai tinka vaikučiams jau nuo 1,5 metų.

Dviračio stabdžiai

Puiku, jei rinksitės vaikišką dviratuką, kuris turėtų kelias stabdymo galimybes – stabdymą pedalais ir rankinius stabdžius. Beje, jei baiminatės, kad vaikas nesiverstų staigiai sustabdęs dviratį rankiniu stabdžiu, žinokite, kad vaikiškiems dviračiams stabdžiai gaminami specialiai silpnesni. Stabdymas ilgesnis, tačiau saugesnis. Dažnai rankiniai stabdžiai vaikiškiems dviračiams gaminami daugiau, kaip priemonė juos išmokyti taip stabdyti dviratį. Tačiau pagrindinis stabdymas išlieka pedalais.

Ar reikalingos pavaros vaikiškam dviračiui?

Kol vaikutis nėra didelis ir dar neįgudo važinėti dviračiu, pavaros jam tikrai nereikalingos. Tai bus tik papildomas blaškymasis. Vaikui nuo 5 metų jau galite dairytis dviračio su keliais bėgiais. Na, o nuo mokyklinio amžiaus vaikas gali lengvai valdyti ir dviratį su daugiau pavarų.

Renkantis dviratuką vaikui atkreipkite dėmesį ir į tai, ar nėra atsikišusių nesaugių detalių, varžtų. Taip pat dviratis turi turėti grandinę, o ji turėtų būti su apsauga. Dviratis turi atitikti vaiko amžių, ūgį ir būti jam patogus.

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

0
0