Straipsniai

Kūdikio lavinimas – kokia veikla ir žaislai tinkamiausi?

Pliuskis-Kudikio-Lavinimas-Straipsnis-2

Nors atrodo, kad kūdikis mažutis ir nelabai ką supranta, tačiau būtina ne tik nuolat su juo bendrauti, bet ir jį lavinti. Ir nesvarbu, Jūsų mažyliui dar tik mėnuo ar jau metukai, veiklos reikia visuomet. Žinoma, skirtingais amžiaus tarpsniais reikalingi skirtingi žaislai ir vis kitokia lavinamoji veikla. Todėl suskirstėme kūdikio amžiaus tarpsnius ir papasakosime, kaip galite lavinti savo vaikutį.

1 mėnesio kūdikis – pirmosios dienos kartu

Gimus kūdikiui adaptuotis prireikia ir tėveliams, kuriems dar viskas nauja. Reikia laiko pažinti savo mažylį, suprasti jo norus. Todėl pačios pirmosios savaitės, kai esate kartu, yra skirtos susipažinimui ir tarpusavio ryšio stiprinimui. Šiuo periodu žaislų vaikučiui dar tikrai nereikia. Tačiau kaip pagalbininkas puikiai tiks karuselė virš kūdikio lovelės. Rinkitės tokią, kuri skleidžia garsus, groja. Kai vaikutis neramus, rami muzika gali padėti jam lengviau užmigti.

Na, o Jūs turėtumėte pirmąjį mėnesį kuo dažniau glostyti, masažuoti, sūpuoti savo mažylį. Būtent tokia veikla pirmąjį mėnesį yra reikalingiausia.

2 mėnesių kūdikis – kūdikis vis labiau domisi aplinka

2 mėnesių mažylis jau truputį stipresnis, bando laikyti pats galvytę, akimis ima stebėti daiktus. Tai pats metas nupirkti pirmuosius lavinamuosius žaisliukus. Tokio amžiaus vaikučiai dar nelabai skiria spalvas. Galite nupirkti juodai baltų paveikslėlių, pirmųjų žaislų. Šias spalvas vaikutis atskirs geriausiai, todėl domėsis kortelėmis jei matys jas prieš save.

2 mėnesių kūdikis jau labiau domėsis ir karusele. Jei pirmąjį mėnesį labiausiai reikalingi garsai, kurie sukelia „baltąjį triukšmą”, tai dabar jis akytėmis seks ir žaisliukus.

3 mėnesių kūdikis – pirmieji kramtukai

3 mėnesių mažylis tampa vis labiau smalsus, taip pat ima atrasti savo pirštukus, kuriuos norisi čiulpti. Tad ką paduosite į rankytes, tą vaikutis kiš į burnytę. Todėl pats metas įsigyti pirmuosius kramtukus. Svarbiausia, kad jie būtų kokybiški ir pagaminti iš saugių medžiagų. Taip pat galite vaikučiui nupirkti ir nedidelį barškutį, čežančią knygelę.

4 mėnesių kūdikis – dar daugiau aktyvumo

4 mėnesių kūdikis aktyvus ir gerokai stipresnis nei pirmaisiais mėnesiais. Tokiame amžiuje svarbu, kad vaikutis daug laiko praleistų gulėdamas ant pilvuko, mokytųsi ilgiau išbūti pakėlęs galvytę, stiprintų rankyčių raumenukus. Todėl sulaukus 4 mėnesių pats metas pirmajam lavinamajam kilimėliui. Kuo lavinamasis kilimėlis turi daugiau įvairių detalių, tuo kūdikiui bus įdomiau. Jis turėtų turėti pakabinamų žaisliukų, čežančių detalių. Taip pat verta pirkti kilimėlį, kuriam galima uždėti kraštelius, pridėti kamuoliukų. Ūgtelėjus dar labiau vaikutis turės daugiau veiklos, o Jums nereikės dar vieno lavinamojo kilimėlio.

5 mėnesių kūdikis – aplinkos stebėjimas, garsai

5 mėnesių kūdikis nori vis daugiau bendrauti, jam patinka kai jį kalbinate, su juo žaidžiate. Šiame laikotarpyje vaikučiui labai įdomi visa jį supanti aplinka – daiktai, žmonės, garsai, gyvūnai, kiti vaikučiai. Taip pat vaikutis jau tvirtesnis ir atranda savo pėdutes, kurias labai norisi kištis į burną. Tokio amžiaus mažyliui galite nupirkti kojines, kurių priekyje pritaisyti barškučiai. Tai be galo kūdikius dominantis žaislas. Jis judina kojytes, girdi barškėjimą ir bando pačiupti pėdą. Tai puiki mankšta. 

6 mėnesių kūdikis – daug bendravimo, aplinkos pažinimas

6 mėnesių kūdikis jau itin domisi viskuo, kas aplink jį. Jį labai domina visi garsai, daiktai. Su tokio amžiaus kūdikiu labai svarbu kuo daugiau bendrauti. Kalbėkite, dainuokite, skatinkite ir vaikutį kartoti jo trumpus garsus. Jau galite nusipirkti ir pirmąsias pasakų knygeles, skaityti prieš miegą. Nors vaikas dar daug ko nesupranta, tačiau taip lavinamas vaikučio žodynas. Kuo daugiau su vaiku bendrausite, tuo anksčiau jis pradės ir pats kalbėti. 6 mėnesių kūdikiui jau puikiai tinka ir dainuojantys žaislai ar kalbantys. Nepamirškite, kad vaiką turite supažindinti su aplinka, pasakokite ką veikiate, kokį daiktą paėmėte, padėkite atpažinti tėtį, mamą, sesę, brolį ir kitus šeimos narius.

7 mėnesių kūdikis – pirmosios savarankiškumo apraiškos

Dauguma 7 mėnesių kūdikių jau sėdi, todėl vaikas ima stengtis pats pasiekti norimus daiktus, kai kurie net ropoja. Šiame etape labai svarbu smulkiosios motorikos lavinimas. Vaikui duokite tokius žaislus, kuriuos reikia statyti, sudėti. Puikiai tiks pirmosios kaladėlės, veiklos centrai. Dabar rinkitės kuo ryškesnius žaisliukus. Juodos ir baltos etapas jau senai pamirštas, vaiką domina viskas, kas ryšku. Tokio amžiaus kūdikis jau supažindinamas su pirmuoju maistu, todėl galite duoti jam ir šaukštelį. Žinoma, pavalgyti pačiam dar nepavyks, tačiau taip lavinsite vaiko rankytę, skatinsite susidomėjimą maistu, norą pačiam mokytis.

8 mėnesių kūdikis – dėmesio sukoncentravimas

8 mėnesių kūdikis judrus, nori pažinti pasaulį. Turėtumėte pradėti mokyti vaikutį dėmesio sukoncentravimo. Tam puikiai tiks įvairūs rūšiavimo žaidimai. Vaikutis turi bandyti pats dėlioti daiktus į savo vietas. Žinoma, prieš tai teks ne kartą parodyti, kas ir kur dedama. Tam tiks patys įvairiausi daiktai (kamuoliukai, kubeliai, kaštonai) ir tam skirti žaislai.

Žinoma, nepamirškite, kad smulkiosios motorikos lavinimas taip pat labai svarbus. Kartu vartykite knygeles su skirtingomis tekstūromis, duokite vaikučiui paliesti, aiškinkite kas tai. Galite pasiimti ir įvairių skirtingų medžiagų žaisliukus, duoti po vieną ir leisti mažyliui tyrinėti.

9 mėnesių kūdikis – dar daugiau pojūčių

9 mėnesių vaikutis jau gali mokytis dėti daiktus vieną ant kito. Tam puikiai tiks kaladėlės, dėžutės ar bet kas, ką galima tam pritaikyti. Taip pat kūdikis nori vis daugiau paragauti, pažinti naujų skonių. Duokite vaikučiui minkštų vaisių, pasakokite kas tai, leiskite ragauti ir atrasti. Kai aiškinate, ką vaikas daro, ką turi rankytėse, taip padedate jam greičiau pažinti aplinką, išmokti naudoti savo pojūčius.

10 mėnesių kūdikis – dar daugiau mokymosi

Tokio amžiaus mažylis jau daug supranta, geba atpažinti savo artimuosius, savo augintinį. Todėl nuolat pasakokite vaikučiui, kas yra kas. Taip pat galite rodyti kelias nuotraukas ir prašyti parodyti kur tėtis, kur mama ar kiti vaikui artimi ir pažįstami žmonės.

10 mėnesių kūdikiui jau tiks ir tokie žaislai, kaip lėlės. Vaikučiui bus labai įdomu, ypač jei padėsite pažinti ir žmogaus anatomiją. Rodykite kur nosis, kur akys, rankos ir t.t. Vaikutis gebės vėliau parodyti ir savo kūno dalis.

11 mėnesių – lavinkite stambiąją motoriką

11 mėnesių kūdikis jau didelis, kai kurie net ir vaikšto. Toks vaikutis ypač aktyvus, nori pats pasiekti jį dominančius daiktus. Puikiai tiks tokie žaislai, kaip stumdukas, veiklos centrai, šokliukas ar bet kas, kas leis vaikučiui judėti, žaisti, pažinti formas, spalvas. Jei norisi vaikutį paskatinti eiti, ropoti, toliau nuo jo padėkite jį dominantį daiktą, pamatysite, kad jis pasistengs jį pasiekti.

12 mėnesių kūdikis – link pirmojo gimtadienio

Tokio amžiaus kūdikis kasdien ima stebinti naujais sugebėjimais. Kai kurie vaikučiai jau ima aiškiau tarti pirmuosius žodžius, todėl svarbu daug su vaiku bendrauti. Aiškiai jam tarkite žodžius, kalbėkite trumpesniais sakiniais. Tai amžius kai kūdikį dominą turbūt bet kas – žaislai, stalčių turinys, dėžutės, stalo įrankiai ir kita. Vaikutis jau geba kartais ilgiau pažaisti ir vienas jei jį kas labai sudomina. Tai pirmieji žingsniai link savarankiškesnio žmogučio.

Atminkite, kad kūdikį labai svarbu lavinti nuo pirmųjų mėnesių. Kuo daugiau su vaiku bendrausite, skatinsite pažinti jo aplinką, daiktus, tuo greičiau vaikas ims kalbėti, vaikščioti, ūgtelėjęs bus savarankiškesnis.

Palikti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

0
0